Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Чи подобається сайт?
Всього 120 чоловік

Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами

Дата: 4 грудня 2017 о 22:06, Оновлено 23 лютого 2021 о 20:45

Щодо виконання вимог Закону України

«Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"

           Довжина пандуса - 95 см

          Ширина - 1 м

         Висота -15 см

          Перила висотою - 80 см, довжиною -1,45 м

                                                      

Що потрібно знати вчителю про дисграфію

Огляд причин та проявів дисграфії, рекомендація зручного онлайн-інструменту для ефективної діагностики цієї проблеми на ранній стадії.

Серед ваших учнів є діти, які допускають не просто помарки, а помилки, що не піддаються жодному логічному поясненню? Почерк цих школярів, як правило, не відрізняється каліграфічністю, букви різного розміру, рядки нерівні, а кількість помилок – незчисленна. Причому за рівнем інтелекту вони часто не відстають від однолітків, але при цьому погано навчаються.

Чому ж таке трапляється і що, власне, є причиною проблеми? І, головне, як допомогти такій дитині побороти проблему під назвою «дисграфія»?

Прояви дисграфії

Дисграфія (від грец. dis — префікс, що означає розлад, γραφειν — пишу) – це розлад процесу письма, пов'язаний із недостатнім рівнем сформованості психічних функцій, що беруть участь у реалізації та контролі письмового мовлення. Як правило, дисграфія є супутнім проявом дислексії. Діти з такою проблемою відчувають труднощі при засвоєнні матеріалу, хоча їх інтелектуальні здібності переважно повністю зберігаються.

Причини дисграфії

  • Спадкова схильність. Дисграфія у дитини має органічний характер, тобто обумовлена особливістю влаштування окремих ділянок головного мозку, що передаються генетично від батьків до дитини.
  • Травми та захворювання. Причиною виникнення дисграфії можуть бути внутрішньоутробне інфікування, важкі пологи при народженні такої дитини або перенесені хвороби, які вплинули на розвиток головного мозку. У такому випадку разом із корекційною роботою здійснюється медикаментозне лікування.
  • Соціально-психологічні фактори. Причинами дисграфії можуть бути недостатня кількість уваги, яку приділяють батьки дитині, брак близьких мовних контактів, двомовність у сім’ї, культурний рівень родини тощо.

Фахові методики діагностики дислексії та дисграфії

Порушення письмового мовлення – проблема серйозна, але, якщо вона обумовлена не спадковістю, її можна подолати за рік-два систематичної корекційної роботи. Для цього необхідно попередньо з'ясувати причини, які спричинили прояв дисграфії у конкретної дитини, та визначити тип порушення. Для цього доречно залучити відповідних фахівців – логопеда, дефектолога, психолога чи психіатра.

Основні види дисграфії

  • Акустична дисграфія. При такому порушенні, у дитини виникають труднощі слухової диференціації звуків, хоча вона вірно вимовляє слова. Це проявляється у заміні букв при написанні.
  • Артикуляційно-акустична дисграфія. Цей вид порушення полягає у звуковій заміні в усному мовленні, які, відповідно, відтворюються на письмі.
  • Аграматична дисграфія. Такий різновид дисграфії проявляється у неузгодженості слів у реченні при письмі. Це обумовлено несформованістю у дитини граматичних систем словотвору.
  • Оптична дисграфія. Труднощі засвоєння дитиною зорових образів букв, багато з яких сприймаються схожими (недописування букв, «дзеркальне» зображення літер, або заміна на ті, що мають схожі елементи тощо).
  • Дисграфія через несформованість аналізу та синтезу мовного потоку.Проявом такого типу є неспроможність відокремити у мовленні окремі слова, а потім розділити їх на букви та звуки, а також пропуски чи вставка додаткових літер, їх перестановка чи поділ слова на окремі частини.

Діагностика дисграфії онлайн

Діагностувати наявність дисграфії можна або із залученням спеціалістів, або з використанням спеціального сучасного інтернет-інструменту «Дисграфія. Сервіс корекції дисграфії». З його допомогою можна автоматично визначити наявність письмових порушень у дітей віком від 6 до 14 років, навіть на ранній стадії прояву.

Методики виявлення та коригування дисграфії розроблені фахівцями з логопедії, психології, психіатрії і дефектології. Результати діагностики можуть стати основою для подальшої корекційної роботи з відповідними фахівцями (є лише певний нюанс – ресурс російськомовний). 

Ресурс «Дисграфія. Сервіс корекції дисграфії» створений як частина проекту, де буде зібрана база вправ по кожному виду порушень. Проект був представлений у 2017 році та став переможцем хакатону, отримавши підтримку «Теплиці соціальних технологій».

 

Прояв оптичної дисграфії

Для того, щоб пройти діагностику після попередньої реєстрації на сайті, необхідно виконати 7 блоків різнотипних завдань на виявлення кожного типу дисграфії.

Інтерактивна діагностика включає такі блоки:

  • словотворення – однина/множина (16 питань);
  • складання речення із запропонованих слів у невизначеній формі (6 речень);
  • словотворення – закінчення (13 завдань);
  • розкриття дужок, написання слів разом чи окремо (6 завдань);
  • складання слів з анаграм (4 завдання);
  • заповнення пропущених букв у слові (6 завдань);
  • відтворення у письмовій формі тексту на слух після прослуховування відповідного запису.

Згідно з результатами онлайн-діагностики, при виявленні порушень здійснюється диференціація типу дисграфії, визначається ступінь її проявлення та надаються рекомендації щодо подальшої корекційної роботи з фахівцями.

Наявність дисграфії може стати проблемою, яка вплине на все подальше життя сьогоднішнього школяра, а може бути вирішена за кілька років. І саме від небайдужості дорослих залежить, чи зможе дитина подолати цю проблему і як це вплине на становлення її особистості у подальшому!

                                                   

Карта емпатії: вчимося розуміти дітей з особливими потребами

Інструкція зі створення карти емпатії.

Уже в наступному навчальному році деякі шкільні класи стануть інклюзивними ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– навчатися до них прийдуть діти з особливими освітніми потребами. Сперечатися про доцільність цього рішення Міністерства освіти і науки можна довго, але куди важливіше підготуватися до зустрічі з дитиною та допомогти їй адаптуватися у новому середовищі. 

Але як це зробити? Ми вже говорили про те, як підготуватися до роботи в інклюзивному класі, але інколи це не просто. Адже якщо поведінку та потреби звичайних дітей вчитель хоча б приблизно розуміє, то у випадку з учнями з особливими потребами все не так просто. Проте існує цікавий інструмент, завдяки якому вам вдасться налагодити взаємодію: карта емпатії.

Емпатія (від грец. patho – співпереживання) – розуміння відносин, почуттів, психічних станів іншої особи в формі співпереживання.

Ідея створення та реалізації карт емпатії належить маркетологам компанії XPLANE. Використовуючи цей зручний інструмент, вони швидко створювали повний та точний портрет споживача певного продукту. А чому б не застосувати таку чудову ідею в освіті?

Карта емпатії ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– оригінальний спосіб для візуалізації головних особливостей та потреб учнів. Вона проста і наочна, на її створення ви не витратите багато часу, зате саме з її допомогою можна створити «портрет» дитини та зрозуміти, що саме їй потрібно. Сформувати таку карту ніколи не пізно, але краще починати навіть ще до початку навчання, а в процесі просто доповнювати її.

Складові елементи карти емпатії

Зверніть увагу – в центрі карти завжди треба розміщувати світлину учня (і обов’язково підписати ім’я). Це допоможе зосередитися на тому, кого ми прагнемо зрозуміти. Решту простору ділимо на 6 блоків, кожному з яких відповідає певний напрямок вивчення.

1. Що він бачить?

Треба дізнатися більше про умови життя особливої дитини та ретельно вивчити навколишнє середовище, з яким вона зіштовхнеться у школі. Це для вас тут затишно і звично, а для неї – ні. Дізнайтеся, чи є у школяра проблеми з навчанням, як він сприймає вчителів та інших дітей взагалі.

2. Що він чує?

Розбираємося з інформаційним фоном. Тут дуже важливо з’ясувати, як ставляться до навчання дитини в інклюзивному класі її батьки, що вони говорять дитині про це, як готують до співпраці з однолітками.

3. Про що він думає та що відчуває?

Перш ніж учень прийде до класу, бажано поговорити з ним у спокійній обстановці та спробувати з’ясувати, що йому подобається, а що – ні. Спробуйте познайомитися з дитиною ближче, якщо потрібно, залучіть до цього завдання шкільного психолога.

4. Що він говорить та робить?

Цей блок доцільно заповнювати хоча б через пару днів після початку навчання дитини в інклюзивному класі. Поспостерігайте за тим, як учень поводить себе, як реагує на нове оточення та чи намагається спілкуватися з однокласниками. Як він це робить?

5. Які в нього є страхи та проблеми?

Звісно, всі діти, приходячи до школи, можуть стикнутися з купою проблем, але тим, хто має особливі освітні потреби, може бути ще складніше. Які перепони можуть чекати такого учня та чого саме він боїться найбільше?

6. Які він має цінності?

Чого хоче та до чого прагне ваш особливий учень? За якими критеріями він оцінює свій успіх та невдачі? Чим ви можете допомогти йому?

Коли ви заповните всі шість блоків, то фактично «розберете» людину на складові, а це означає, що в подальшому ви без особливих складнощів зможете як мінімум робити припущення щодо поведінки та прагнень дитини.

Звісно, створити карту емпатії, не маючи особистої інформації про учня, фактично неможливо. Саме тому вчитель має тісно співпрацювати з батьками та психологом – тільки так вдасться досягти значних результатів. Так, можна керуватися лише власними спостереженнями, але це займе певний час, а витрачати його дарма в цьому випадку не можна, адже взаємодіяти з учнем потрібно вже зараз!

Для створення такої непересічної карти достатньо одного аркушу та кількох кольорових олівців. Втім, ви можете скористатися ватманом, маркерною чи звичайною дошкою, стікерами чи зручними онлайн-інструментами. Наприклад, за допомогою Realtimeboard ви зможете створити карту в режимі онлайн. Ресурс простий у користуванні, до того ж він одразу пропонує вже готові шаблони, що дуже зручно: вам залишається лише додавати та зручно групувати стікери, а потім робити на них записи. Цікаво, що основне поле фактично безкінечне, тобто ви можете створити стільки карт, скільки забажаєте.

Краще тримати вже готові карти емпатії під рукою – розміщена на них інформація може знадобитися у будь-який момент, а щоб дані не застаріли, не забувайте періодично оновлювати їх. Тоді ви без проблем зможете краще зрозуміти, що саме потрібно вашим учням.

                                                  

Новітні технології для дітей з особливими освітніми потребами

Можливість вільно користуватись ПК та гаджетами відкриває для людей з особливими потребами недоступний раніше світ, зменшуючи рівень соціальної інклюзії. Дорослі люди можуть бути в курсі новин, працювати через інтернет, спілкуватися у соціальних мережах, дзвонити друзям та близьким, знаходити нові знайомства, читати і дізнаватись щось нове. Для дітей з особливими освітніми потребами – це шанс отримати гідну освіту.

Ми зібрали кілька корисних додатків для Android та Windows, що дозволяють створити безбар’єрне освітнє середовище для дітей з особливими освітніми потребами.

TalkBack – додаток для людей з вадами зору

Слабозорі та незрячі люди вже давно мають змогу користуватися застосунками скрін-рідерами (читачами екрану) на кшталт TalkBack для Android. Принцип роботи цього додатку – читання з екрану та озвучення, завдяки чому користувач може зрозуміти, що відбувається на екрані, і вільно взаємодіяти із пристроєм. Докладна інструкція для початку роботи TalkBack для Android. Озвучення відбувається за допомогою так званих синтезаторів  мовлення.

Для коректної роботи з українською мовою незрячі користувачі обирають синтезатор мовлення від компанії Google – Google TTS (текст-у-мовлення)

Щоб скористатися ним на пристрої з Android потрібно відкрити налаштування, натиснути «Мова та введення», обрати пункт «Синтез мовлення» – Синтезатор мовлення Google. Функціонал цього синтезатору – власне озвучення у TalkBack, читання вголос у Google Play Книги, вимова вголос у Google Перекладач, а також можливе використання у інших додатках.

Демонстрація роботи застосунку

Цікавим і адаптованим для українського користувача є проект RHVoice з відкритим кодом, для якого ентузіасти записали голосову базу. RHVoice Анатоль може допомогти у читанні та озвученні  будь-якої інформації з екрану – літератури, повідомлень, значків у меню тощо.

Важливість цих додатків насамперед у тому, що підтримка української мови дозволяє зробити доступним для незрячих український сегмент інтернету та українські інтерфейси, тобто українськомовна людина з вадами зору не відчуває виключення із комунікацій.

Посилання на скачування додатку:

 

ISEE – додаток для людей з вадами зору від українських студентів

Презентація можливостей ISEE

Принципово новий підхід – використання нейромереж, був застосований для розробки прототипа додатку ISEE, ідею якого запропонували українські студенти.

Принцип роботи додатку: смартфон із встановленим ISEE має замінити незрячій людині очі. Коли смартфон піднести до рівня очей, той за допомогою камери визначить предмет та відстань до нього.  Додаток за допомогою голосових та вібро підказок зможе спрямувати користувача до потрібного об’єкту, або ж допомогти йому, наприклад, обрати потрібний товар у магазині.

Предмети ISEE шукає і визначає за допомогою нейромереж, що дозволяє досягти високої точності розпізнавання і коректно працювати без підключення до мережі. Наразі додаток перебуває на стадії вдосконалення, тому представлена лише його бета-версія, проте ним зацікавились інвестори, тому можна очікувати, що найближчим часом застосунок надійде у вільний доступ.

BeWarned – додаток для людей з вадами слуху

В авангарді розробок для нечуючих – українці. Команда BeWarned на чолі із Віталієм Потапчуком, слабочуючим з дитинства, розробила низку додатків та платформ, орієнтованих як на кінцевого споживача, так і на бізнеси, які, використовуючи ці новації, зможуть розширити коло клієнтів. Ми вже говорили про цей ресурс в одній із попередніх статей, проте додамо ще цікавої інформації.

Перекладач жестової мови (додаток Переводчик ЖЯ) – один із проектів команди із платною моделлю підписки, який дозволяє 24/7 користуватись послугами жестового перекладу онлайн, що спрощує доступ до установ на кшталт лікарні, банку, соціальної служби, та дозволяє більш вільно почувати себе на вулиці, вирішувати власні проблеми.

4 технічні асистенти, розроблені командою і об’єднані у платформу BeWarned, орієнтовані на різні типи завдань:

  • Sound Monitor вирішує проблему безпеки, реагуючи на звуки загрози (сирена, крик, сигнал авто, собачий гавкіт) і попереджає власника вібрацією та світловим індикатором.
  • Connect конвертує текст в мову і навпаки, що допомагає налагодити контакт із оточуючими.
  • Emergency Call розроблено для небезпечних ситуацій, дозволяє покликати рідних на допомогу.
  • Dance дає змогу відчути музику завдяки перетворенню її у вібрацію, мерехтіння світла та пульсацію.

Посилання на скачування додатку:

   

Програми для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами

Інновації відкривають нові можливості для інклюзивної освіти. Включення дитини з особливими потребами у навчальний процес може зіткнутися із певними труднощами, які можна подолати за допомогою правильного супроводу учня та індивідуального підходу до її особливостей.

Електронні освітні ігрові ресурси (ЕОІР) мультимедійного видавництва «Розумники» з 2014 року мають гриф МОН та використовуються як у звичайних, так і в інклюзивних класах. Залучення ЕОІР протягом уроку становить 10-15 хвилин, що підходить і для гіперактивних школярів, і для учнів, у яких синдром дефіциту уваги.

Можливості ПЗ «Розумники» індивідуального пристрою школяра Impression 110ES від Impression Electronics

Загальні переваги ЕОІР для інклюзивних класів:

  • Усі завдання озвучено, кожне з них можна прослухати декілька разів.
  • Адаптація завдань до сенсорних екранів, виконувати їх можна як пальчиками, так і мишкою.
  • Промальовка об’єктів контрастна, зображення великі, але кольори не занадто яскраві, що дозволяє привернути увагу і не відволікати від навчального процесу.
  • Звуковий супровід лагідний, без подразників та занадто гучних звуків.
  • За підказкою школяр може звернутися до Сови-помічника.
  • Індивідуальний темп проходження завдань – кожна дитина в класі користується  окремим пристроєм і може проходити завдання у власному темпі.

Проходження завдання має цікаву візуалізацію, при правильному виконанні – совенятко повністю вилуплюється з яйця, якщо є неправильні відповіді – то лише частково.


Світ готовий до того, аби дати можливість дітям з особливими освітніми потребами та людям з інвалідністю знайти своє місце у суспільстві. Чи готова до цього нова школа? Цілком, головне, користуватися усіма здобутками сучасності. Навіть якщо ваші учні знають про ці додатки та налаштування, спробуйте самі попрацювати з ними та поставити себе на місце дитини з особливими освітніми потребами, аби краще зрозуміти, як сприймає світ дитина.

                                                  

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.