1 вересня 2018 року в Україні буде розпочато впровадження реформи Нової української школи. Якщо коротко, то це перехід від школи, орієнтованої на отримання знань, до компетентісного підходу в навчанні.
Ми живемо в XXI сторіччі, де важливо бути креативним, уміти критично мислити і працювати в команді!
Успіхів всім нам!
НУШ – це школа, до якої приємно ходити учням. Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. Водночас батькам теж подобається відвідувати цю школу, адже тут панують співпраця та взаєморозуміння.
Докладніше про зміни >
КОРИСНИЙ САЙТ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ
http://shkolyarik.at.ua/index/nova_ukrajinska_shkola/0-90
«Шість цеглинок»: ігри для першачків НУШ
Добірка ігор з використанням набору «Шість цеглинок» Lego за роздатковими матеріалами з (не)конференції EdCamp-Харків, 2018. Також наводимо посилання на розробки уроків, побудованих із використанням цього інструменту, з Бібліотеки «На Урок» від творчих колег.
Як зробити урок не просто змістовним, а насправді цікавим для дітей? Це одне з ключових запитань, яке ставить собі кожен вчитель. Відповідь – перетворити урок на захопливу гру!
Для запровадження ігрового навчання вже з 1 вересня всі першачки України отримають індивідуальні набори Lego «Шість цеглинок». Хтось із вчителів обов'язково скептично зазначить, що 6 цеглинок – надзвичайно мало, але насправді все залежить від креативності педагога!
Днями у Харкові на (не)конференцію EdCamp для обміну досвідом зібралися найбільш прогресивні та творчі вчителі з усієї України. Редакція нашого проекту також відвідала цей захід. Однією з ключових в обговоренні була тема НУШ. Звісно, мова йшла і про освітній тренд «Шість цеглинок», набори яких були запропоновані учасникам (не)конференції як роздатковий матеріал. Ділимося прикладами використання цих інструментів на уроках.
1. «Візерунки»
Діти вчаться:
- помічати і складати візерунки;
- експериментувати;
- генерувати власні ідеї;
- працювати самостійно та в команді.
Основні завдання:
Діти копіюють візерунок, створений вчителем, і намагаються його продовжити (дорослий починає створювати візерунок, а діти завершують його). Це завдання виконується 3-4 рази з різними варіантами візерунків.
Необхідно з кожним разом додавати у візерунок пропуски, звертаючи на це увагу дітей.
Запитання до дітей:
- Що таке візерунок?
- Де зустрічаються візерунки у повсякденні?
- Як можна описати цей візерунок?
2. «Запам'ятайки»
Діти вчаться:
- утримувати інформацію у пам'яті;
- знаходити асоціації;
- описувати власні дії.
Основні завдання:
Дорослий бере 2 будь-які цеглинки, з'єднує їх, накриваючи штири. Підіймає цеглинки, щоб усі діти могли побачити, тримає протягом 5 секунд і ховає. Діти копіюють послідовність кольорів та спосіб з'єднання цеглинок.
Запитання до дітей:
- Порівняйте свою фігурку з моєю. Вони однакові?
- Чим вони відрізняються?
- Якщо фігурки відрізняються, що потрібно зробити, щоб вони стали однаковими?
Вправу можна ускладнити, змінивши кількість цеглинок та способи їх з'єднання.
3. «Зміюка-закарлюка»
Діти вчаться:
- творчо підходити до вирішення завдання;
- працювати в команді;
- вигадувати та розповідати історії.
Основні завдання:
У парах діти змішують свої цеглинки та будують змію.
Запитання до дітей:
- Яким чином можна передати рух, манеру поведінки, способи маскування змії?
- Що можете розповісти про вашу змію?
- Презентуйте свою Зміюку-Закарлюку.
- Які запитання можна поставити товаришам, щоб більше дізнатись про їхніх змій.
4. «Спина до спини, або Розуміємо один одного»
Діти вчаться:
- описувати свої та чужі дії, пояснювати їх наслідки;
- ставити себе на місце інших.
Основні завдання:
Діти сидять або стоять спина до спини, тримають у руках 3 однакові цеглинки. Одна дитина будує певну фігуру, а потім пояснює своєму сусіду, який сидить за спиною, як йому збудувати таку ж.
Після пояснень, дитина будує свою фігурку, не ставлячи питань і не дивлячись на фігуру товариша з пари, який щойно пояснював, як саме треба її скласти.
Діти в парі порівнюють свої фігурки й обговорюють, як йшло будівництво, а потім міняються ролями та виконують ті ж самі завдання.
Запитання до дітей:
- Як ви пояснювали товаришеві, що й як необхідно будувати?
- Які вказівки були зрозумілими та корисними?
- Які виникали складнощі?
5. «Звисайлики»
Діти вчаться:
- упевнено братися за нові завдання;
- бути уважними, зосереджуватись на завданні, яке виконується в конкретний момент;
- експериментувати та робити висновки.
Основні завдання:
Кожна дитина кладе по цеглинці близько до краю столу, а інші приєднує так, щоб вони звисали з поверхні. Основна мета цієї вправи – перевірити, скільки цеглинок може звисати з краю столу.
Запитання до дітей:
- Скільки цеглинок ви можете приєднати до тієї, що лежить на столі? Пам'ятайте, що вам потрібно урівноважувати ті цеглинки, які висять у повітрі.
- Яке рішення, на вашу думку, спрацює найкраще?
6. «Підступна вежа»
Діти вчаться:
- маніпулювати дрібними речами;
- наполегливо працювати, долати труднощі;
- розвивати власну тактику виконання завдання.
Основні завдання:
Діти відділяють цеглинки одна від одної у довільному порядку і кладуть їх перед собою. ю. Потім, складаючи вузьким боком до вузького, будують вежу. Після того, як вежу побудовано, можна запропонувати зробити це ще раз, змінивши при цьому «будівельника».
Запитання до дітей:
- Як вам вдалося побудувати вежу? Дайте дітям можливість по черзі розповісти, як вони будували вежу.
- Якби вам знову запропонували збудувати вежу, якими б були ваші дії?
До відома педагогічних працівників
https://drive.google.com/file/d/1yO4aB5w9cmpB4Q9ufn2Fyv7HzjxCvc_8/view?usp=sharing
КОЛЬОРОТЕРАПІЯ
https://drive.google.com/file/d/1z6WakZ5j7NVscrZTixQvcncEyqdVV1uH/view?usp=sharing
ЗРАЗКИ ОФОРМЛЕННЯ
https://drive.google.com/file/d/1b__o-17FiZjqGwDdGrM7S-Zt3ymLcNzZ/view?usp=sharing
Нова українська школа
Презентаційний матеріал
ВЕБ- ресурс НУШ
Як вдосконалити шкільний дизайн у стилі НУШ
Сучасні онлайн-сервіси для організації роботи НУШ
Огляд популярних хмарних сервісів, що можна використати в організації роботи школи на всіх рівнях.
Ми звикли говорити про те, що сучасні технології повсякденно супроводжують учителя. На роботі, під час підготовки до уроків, під час відпочинку. Проте часто оминається увагою інше питання – модернізація роботи адміністративної частини школи. Сьогодні здається, що немає альтернативи текам із важливими паперами, безкінечним нарадам до ночі, звітам ледь не за кожним питанням.
Пригадуєте, ще не так давно, секретар використовував у своїй роботі друкарську машинку, набираючи на ній накази, а потім передруковував, бо десь з’являлася помилка. Та колись і це було за щастя, бо раніше все взагалі від руки писалося. І адміністративної звітності було не набагато менше.
З появою комп’ютера та інтернету змінюються підходи та можливості в управлінні закладом освіти. У процесі реформи все більше уваги звертається необхідності компьютеризації системи управління, використанню спеціальних програм, застосунків та онлайн-сервісів. Це вводиться для того, аби спростити діяльність усіх та зробити більшість процесів максимально прозорими.
Зараз багато що вирішує саме час, важливою є швидкість прийняття рішень. Сучасні комп’ютерні технології допомагають економити час, не зменшуючи ефективність роботи. Більш того, такі ресурси дозволяють докорінно змінити освітній процес, з їх допомогою досягається:
- Підвищення рівня комп’ютерної грамотності у дітей, вчителів, адміністрацій шкіл.
- Відкриття доступу до необмеженої кількості знань у світовому інформаційному просторі.
- Створення безпечного місця для зберігання важливої інформації, документації.
- Реалізація світових тенденцій в освіті та управлінні закладами.
Проте закономірно виникає питання, що ж доцільно використовувати сьогодні? Найбільш очевидними варіантами, що спадають на думку, є:
- Хмарні сервіси (один з найпопулярніших варіантів – Google Диск).
- Комп’ютерні програми та мобільні додатки (зокрема, Office 365).
- Соціальні мережі (передусім Google+ та Facebook).
Усе це направлене на формування нового формату культури управління – без паперів. Робота переноситься в мережу. Зупинимось на двох найпопулярніших ресурсах, які є безкоштовними – середовище Google та Office 365.
Середовище Google
Оптимальна мережа для співпраці між колегами, вчителями та адміністрацією, вчителями та дітьми, їх батьками. Найчастіше Google використовують з такою метою:
- Планування роботи.
- Взаємодія з колективом, з класом, батьками учнів.
- Опитування (його аналіз та поширення в соцмережах).
- Звітність.
- Розміщення на Google Диску робочих матеріалів, їх редагування.
- Онлайн-конференції, наради тощо.
Більшість суто шкільних заходів, організованих адміністрацією школи, можна провести дистанційно: зібрання методоб’єднання, нарада тощо. Якщо потрібно прийняти колективне рішення, достатньо сформувати спеціальну Google-форму, де можна залишити свій відгук чи голос стосовно того чи іншого питання. Усі важливі для школи рішення можуть прийматися в абсолютно прозорому форматі. Так само створюються ключові документи, потрібні вчителеві: публікуються накази, план атестації, інформація по заходах тощо. Є можливість відкривати доступ до документів усім членам колективу чи окремим вчителям.
Що важливо, клас – це маленька школа, де класний керівник є директором. Для педагога важлива не лише ефективна комунікація з класом, якісне планування, зменшення паперової роботи, а й взаємодія з батьками учнів. Більш детально про додатки для класних керівників ми вже говорили, і зауважимо, що наведений список не є вичерпним.
Office 365
Office 365 – це сучасний інструмент, що надає спільний доступ до навчальних матеріалів усім учасникам освітнього процесу (вчителям, учням, батькам). Фактично це служба, що відкриває доступ до електронної пошти та ключових програм пакету Office в онлайн-режимі (Word, PowerPoint, Excel і OneNote). Додатково користувачам стає доступним необмежений обсяг пам’яті у хмарному середовищі.
Окреслимо такі переваги, які можуть оцінити викладачі, школярі та адміністрація шкіл:
- зручний та звичний інтерфейс;
- розміщення та редагування даних онлайн;
- постійний доступ до даних;
- відсутність реклами, спам-фільтр, блокування листів з ненормативною лексикою;
- досить просте налаштування;
- можливість відновити видалені документи протягом 30 днів;
- здійснення голосових та відеовикликів;
- скорочення супутніх освітніх витрат;
- проведення онлайн-конференцій на базі спільного доступу до робочого стола.
Компанія Microsoft запровадила освітню програму, за умовами якої Office 365 Education може надаватися школам безкоштовно.
Залучення інформаційно-комп’ютерних систем для управління закладами освіти, в їх робочий процес виводить на новий рівень співпрацю адміністрації з колективом, вчителів з батьками та дітьми. Робота стає більш відкритою, зрозумілою для всіх учасників процесу. Разом з тим, такий сучасний підхід до управління дозволить кожній школі йти у ногу з часом.
Клас у стилі НУШ
Яким має бути новий освітній простір?
НУШ – це не тільки відсутність купи підручників та нові програми. Це ще й новий освітній простір, який має бути зручним та комфортним для кожного першокласника. Ба більше, облаштування кабінету братиме безпосередню участь у навчальному процесі. Принаймні так має бути.
Як же виглядатиме Нова українська школа в ідеалі? Вже, мабуть, всім відомо, що клас необхідно поділити на певні навчальні зони, нагадаємо:
- Для навчально-пізнавальної діяльності.
- Змінні тематичні осередки.
- Ігрові.
- Для художньо-творчої діяльності.
- Для проведення дослідів.
- Для відпочинку.
- Бібліотечка.
- Осередок вчителя.
При цьому меблі у класі мають відповідати декільком важливим критеріям, серед яких: ергономічність, безпечність, міцність, певні форма, колір, розміри та вага, а також естетичність. Більше детально з усіма вимогами можна ознайомитися в офіційному наказі МОН.
І поки мережею ширяться світлини зі зручними та яскравими класними кімнатами, якими можуть похвалитися пілотні школи, вчителі, які у наступному навчальному році працюватимуть за стандартами НУШ, вирішують, як створити свій ідеальний клас. Тим більш, що рекомендації МОН – лише основа для творчості, все цілком залежить від вашої фантазії!
1. Осередок для навчально-пізнавальної діяльності.
Саме тут діти здійснюватимуть свої перші відкриття та робитимуть упевнені кроки у навчанні. У цій зоні треба розмістити мобільні парти, які можна буде легко переміщувати для зручної групової чи індивідуальної роботи учнів. Отже, необхідно не просто підібрати зручні столи, а ще й вдало розрахувати корисну площу, яку ви можете без проблем використати. Тут же будуть дошки: звичайна та інтерактивна.
Доречним буде розмістити тут також невеликий стенд для розміщення інформації, яка безпосередньо стосується життя класу. Наприклад, календар днів народжень учнів, розклад уроків, план цікавих позаурочних заходів тощо.
2. Змінні тематичні осередки.
Ці осередки мають містити все необхідне для вивчення нової теми та предмету загалом. Тому саме тут варто розташовувати стенди та фліп-чарти, на яких можна розміщувати тематичні таблиці та діаграми для наочного висвітлення теми, портрети видатних діячів, книжки.
Не дивлячись на те, що цей осередок безпосередньо стосується освітнього процесу, він має бути оформлений креативно. Так, щоб учні самі хотіли підійти ближче та усе роздивитися. Тож не шкодуйте яскравих кольорів!
3. Ігрова зона.
Ідеально, якщо в цій зоні буде невеличкий столик, за яким бажаючі могли б грати у різноманітні настільні ігри, складати пазли тощо. Тут же можна розкласти і інвентар для рухливих ігор.
4. Для художньо-творчої діяльності.
Тут все дуже просто. У цьому осередку буде зберігатися приладдя для творчих занять: від фломастерів та альбомів до полімерної глини та пластилін. А ще саме тут варто зробити невеличку виставку дитячих робіт. До речі, не обходьте увагою нікого! Адже роботи такої виставки можна змінювати хоч щодня, і кожен учень зрозуміє, що його оцінили.
5. Для проведення дослідів.
Це може бути справжній куточок природи, що розпалюватиме дослідницькі здібності ваших учнів. А досліджувати доведеться багато чого! Проте для початку діти можуть спостерігати за особливостями росту рослин чи за поведінкою рибок в акваріумі.
6. Для відпочинку.
Пам’ятаєте перші світлини з класів НУШ, на яких діти сидять на підлозі на зручному килимку? Він може стати центром зони для відпочинку та спілкування. Також тут чудово виглядатимуть зручні м’які крісла-пуфи та подушки. Тут ви можете спілкуватися з дітьми та грати в ігри, які зроблять клас справжньою командою, і тут же вони просто трохи відпочинуть та подумають.
До речі, саме тут можна розмістити «Дошку настрою», на якій кожен учень, виставляючи навпроти свого прізвища чи фото певний смайлик, зможе показати, що відчуває: захоплення, здивування, смуток, радість тощо. А ви зможете слідкувати за тим, як змінюється настрій дітей упродовж дня.
7. Бібліотечка.
Це не означає, що шкільна бібліотека непотрібна та ходити туди – зайве. Але своя міні-бібліотечка, де можна швидко знайти цікаву чи співзвучну з темою уроку літературу, ніколи не буде зайвою! Більше того, там добре влаштовувати справжній буккроссинг: учні та ви можете приносити туди власні книжки, які точно мають прочитати усі!
8. Осередок вчителя.
Це ваш особистий оазис, де все можна влаштувати так, як зручно особисто вам. Чи не чудово? Звісно, перш за все тут мають з'явитися зручні стіл з полицями/ящиками та стілець, шафи для дидактичних матеріалів. Зверніть увагу – стіл треба розташувати так, щоб ви могли бачити весь клас та бачити кожного учня.
І не забувайте, що ви не просто вчитель, а жива людина, тож сміливо розміщуйте тут те, що вам подобається: квіти, світлини близьких, сувеніри від учнів тощо. До речі, на стіні біля столу можна повісити у красивих рамочках дипломи з курсів підвищення кваліфікації чи за участь у різноманітних конкурсах.
Новий освітній простір – чудовий шанс дати волю власній фантазії та створити клас своєї мрії, в якому буде зручно і вам, і дітям.
9 способів використати фото в
облаштуванні класу НУШ
Учні люблять фотографувати та фотографуватися, власне, як і всі інші. Використайте цю їх пристрасть для згуртування класу та облаштування кабінету. Фотографії будуть корисними у класі, який щойно зібрано, проте не менш потрібні вони будуть в кабінеті, де навчається уже давно згуртований колектив.
Мистецтво фотографії стане у пригоді і вчителю, який зацікавлений у тісній співпраці зі школярами. Використайте цей досвід ваших колег, які активно залучають фото для роботи з учнями та для прикрашання кабінету.
1. Прикрасьте двері у стилі Instagram
Прикрашання дверей кабінету може стати вашою постійною традицією. До кожного свята можете підбирати нові фото та робити тематичні колажі. Прикрашайте двері фотографіями, на яких видно щирі емоції, протягом року додавайте нові світлини, це зблизить дітей.
2. Зробіть кабінет схожим на дім
Подаруйте учням відчуття дому, аби весь день вони почували себе більш комфортно. Ми вже писали про поділ простору у кабінеті на різні зони. Кожен учень може принести з дому світлину, де він буде з кимось близьким. Хай навіть це буде фото улюбленого кота чи хом’яка! Такий хід нагадуватиме про цінність життя поза межами школи.
Варіант: Чому б у зоні відпочинку не зробити куточок «сімейного» фото класу? У межах школи клас – це родина. Нехай світлини нагадують їм про хороші моменти проведені разом.
3. Створіть фотопазл на всю стіну
Розмір такого пазлу залежатиме від кількості дітей у класі. Довірте кожному із них прикрасити свій власний пазлик фотографією, малюнком, цитатою, цікавинкою. Це своєрідне панно, що покаже, наскільки клас є прекрасним у єдності.
4. Фотостіна у зоні читання
Попросіть дітей зробити фото з книгами у тих місцях, де вони більше за все люблять читати. Під ковдрою з ліхтариком? Будь-ласка! На підвіконні? Теж добре. Читання викликають страждання – хай учень покаже це на фото, може вийти смішна світлина. Розмістіть усі фото на стіні чи стенді у тому місці кабінету, де у вас буде прийнято читати.
5. Стіна досягнень
Вкрай важлива робота, яка допоможе кожній дитині усвідомити свою цінність та підвищити самооцінку. Тут можуть бути фото ваших переможців у різних заходах. Але ми б рекомендували запровадити власну систему оцінки переможців. Покажіть дітям їх кращі сторони:
- Марійка – найдобріша, бо…
- Оксанка – творча, бо…
- Василько – найбільш організований…
Список нескінченний. Кожну дитину є за що похвалити. Стіна з фото та «титулами» буде тримати школярів у тонусі і вони завжди матимуть привід пишатися собою.
6. Магія фотографій з реквізитом
Діти люблять веселощі, гру. Влаштуйте для них фотосесію з мінімальною кількістю реквізитів. Можете зробити з кольорового паперу та картону маски-смайлики на дерев’яних паличках, хай навіть і з морозива. Це можуть зробити і діти, прикрасивши свою маску так, як їм забажається. І хай це будуть фото на телефон, учням буде весело все це робити. Не хочете витрачати кошти на папір та картон? Використайте спеціальні програми монтажу, де можна відтворити смайлики. Діти можуть самостійно обрати той смайлик, який відповідає їх емоціям.
7. Паперова сторінка у соціальних мережах
Ви щойно прийшли працювати у клас? Перший, п’ятий – не так важливо, вам потрібно знайомитися з дітьми. Попросіть їх зробити картки, які будуть схожі на сторінку у соціальних мережах: зліва фото, поряд – ім’я, дата народження, хобі, захоплення, уподобання. Якщо дітки вже вміють читати, вони зможуть познайомитись зі своїми однокласниками.
8. Фото як спосіб подяки
Важливо, щоб діти добре засвоїли шкільну програму. Потрібно знати правила, формули… Все потрібно! Але за таким навантаженням часто забувається головне – навчити дітей бути вдячними за те, що для них робиться. Ми, дорослі, розуміємо, що подяка важлива для побудови плідної комунікації. Та діти часто не вміють дякувати, не знають, що це потрібно робити, не розуміють, наскільки важливо чути просте «Дякую».
Фото допоможе навчити. Нагадайте учням, що школа тримається не на них, і навіть не на вчителях. Точніше, не тільки на вчителях, а й на багатьох інших працівниках: технічний персонал, який забезпечує чистоту приміщень, кухарі, які готують смачні обіди та печуть булочки, завгоспи, які слідкують, аби всі меблі в кабінеті були цілими, бібліотекарі, які роблять все для того, аби кожна дитина була з книжкою на уроці та інші. Зробіть фото цих людей, розкажіть, наскільки вони важливі, і нагадайте, аби при нагоді їм подякували.
9. Нагадайте учням, що вони сильніші разом
Запровадьте загальношкільний конкурс креативного класу. Хай діти зберуться і подумають, яке їх спільне фото може перемогти у цьому конкурсі. Дайте їм можливість творчого самовираження!
ПОРАДНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ
https://ru.calameo.com/books/002830719b98386d8f9a4
Ігри, пісні та робота в групах. Як у школах учитимуть по-новому
Ранкова зустріч
Інформаційні ресурси порталу "Нова українська школа
http://nus.org.ua
Концепція Нової Української школи
http://nus.org.ua/wp-content/uploads/2017/07/konczepcziya.pdf
Розпорядження КМУ № 903-е від 13.12.2017 " Про затвердження плану заходів на 2017-2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа"
Детальніше тут: https://school321-kiev-ua.webnode.com.ua/nova-ukrajinska-shkola/
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/en/903-2017-%D1%80